HOME
COUNCIL
Community
DEVELOPMENT
ENVIRONMENT
CONTACT US
ALERTS

Australia Day Awards

Australia Day Awards recognise and honour the outstanding achievement by individuals and groups in our community.
Share

Awards that are available in our municipality include:

  • Citizen of the Year
  • Young Citizen of the Year
  • Community Event of the Year
  • Community Group of the Year

You can nominate any person, group or event that has made a significant contribution to the community. For the Citizen of the Year and Young Citizen of the Year the efforts of the person being nominated will usually include community involvement over a number of years. The strongest nominations are usually those where efforts have had a positive impact on the broader community.

Nominations will only be accepted via the official forms. No other formats will be accepted.

Your application should detail how the person or group's work has been of benefit to others. For individuals please provide as much detail as possible in relation to their contribution including positions held, community groups they have been a member of, and their involvement in any relevant project(s).

For groups and events please provide information about how the group/event has been of benefit to the broader community.

Nominations are now CLOSED, please check back soon.

No items found.
Airly-Clydebank Hall
556 Clydebank Road, Airly
Binginwarri Hall and Recreation Reserve
675 Albert River-Welshpool Road, Binginwarri
Boisdale Public Hall
42-44 Main Street, Boisdale
Briagolong Mechanics Institute Hall
2 Avon Street, Briagolong
Bundalaguah/Myrtlebank Hall
794 Maffra-Sale Road, Bundalaguah
Carrajung South Hall
89 Old Carrajung Road, Carrajung Lower
Coongulla Community Centre
Gillum Road, Coongulla
Cowwarr Public Hall
31-33 Main Street, Cowwarr
Dargo Public Hall and Recreation Reserve
177 Lind Avenue, Dargo
Denison Public Hall
1293 Denison Road, Denison
Devon North Public Hall
599 Tarra Valley Road, Devon North
Giffard West Public Hall
3877 South Gippsland Highway, Giffard West
Glenmaggie Mechanics Institute (Public Hall)
21 Glenfalloch Road, Glenmaggie
Golden Paradise Beach Community Centre
Surf Edge Drive, Golden Beach
Gormandale Mechanics Institute
Main Road, Gormandale
Heyfield Community Resource Centre
3-5 George Street, Heyfield
Heyfield Memorial Hall
38-40 MacFarlane Street, Heyfield
Kilmany Public Hall and Recreation Reserve
21 Freshwaters Road, Kilmany
Licola Public Hall
8 Jamieson-Licola Road, Licola
Loch Sport Public Hall
222-236 National Park Road, Loch Sport
Longford Hall and Recreation Reserve
Corner South Gippsland and Longford-Loch Sport Road, Longford
Macks Creek Public Hall
Bulga Park Road, Macks Creek
Maffra Memorial Hall
11-15 Foster Street, Maffra
Manns Beach Hall
David Street, Manns Beach
Meerlieu Public Hall and Recreation Reserve
1455 Lindenow-Meerlieu Road, Meerlieu
Munro Public Hall
191 Munro-Stockdale Road, Munro
Nambrok Public Hall and Recreation Reserve
173 Nambrok Hall Road, Nambrok
Newry Hall
139-141 Main Road, Newry
Port Albert Mechanics Institute
20 Victoria Street, Port Albert
Rosedale Public Hall
37-39 Prince Street, Rosedale
Sale Memorial Hall
Macalister Street, Sale
Seaton Hall and Recreation Reserve
1043 Main Street, Seaton
St Johns Ambulance Hall
Stead Street Reserve, Sale
Staceys Bridge Hall
248 Albert River Road, Staceys Bridge
Stradbroke Recreation Reserve and Hall
4971 South Gippsland Highway, Stradbroke
Stratford Mechanics Hall
17 Hobson Street, Stratford
Tinamba Public Hall
Rosedale-Maffra Road, Tinamba
Valencia Soldiers Memorial Hall
84-86 Briagolong Road, Valencia Creek
Willung Public Hall
195 Willung Hall Road, Willung
Won Wron Hall
4737 Hyland Highway, Won Wron
Wonyip Public Hall
Old Wonyip Road, Wonyip
Woodside Public Hall
Corner Prince Street and Austins Road, Woodside
Yarram Mechanics Hall
2-4 Church Street, Yarram
Alberton West Recreation Reserve
331 - 333 Lanes Road, Alberton West
Bellbird Corner Riverside Reserve
Sandy Creek Road, Maffra
Binginwarri Hall and Recreation Reserve
675 Albert River-Welshpool Road, Binginwarri
Boisdale Recreation Reserve
Main Street, Boisdale
Briagolong Quarry Reserve
Freestone Creek Road, Briagolong
Briagolong Recreation Reserve
Briagolong Road, Briagolong
Cameron Sporting Complex
Morison Street, Maffra
Carrajung Memorial Park
McDermott Street, Carrajung
Charles Street Recreation Reserve
Charlies Street, Loch Sport
Cowwarr Recreation Reserve
2-24 Pine Grove Avenue, Cowwarr
Dargo Public Hall and Recreation Reserve
177 Lind Avenue, Dargo
Denison Recreation Reserve
1422 Sale-Heyfield Road, Denison
Devon North Recreation Reserve
683 Tarra Valley Road, Devon North
Golden Beach (Veronica Maybury) Recreation Reserve
Surf Edge Drive, Golden Beach
Gordon Street Recreation Reserve
Gordon Street, Heyfield
Gormandale Recreation Reserve
14-16 Main Road, Gormandale
Kilmany Public Hall and Recreation Reserve
21 Freshwaters Road, Kilmany
Loch Sport Foreshore Reserve
Lake Street, Loch Sport
Longford Hall and Recreation Reserve
Corner South Gippsland and Longford-Loch Sport Road, Longford
Maffra Recreation Reserve
Corner Edward Street and McLean Street, Maffra
Meerlieu Public Hall and Recreation Reserve
1455 Lindenow-Meerlieu Road, Meerlieu
Nambrok Public Hall and Recreation Reserve
173 Nambrok Hall Road, Nambrok
Newry Community Tennis Courts and Parklands
30 McGole Street, Newry
Newry Recreation Reserve
838 Three Chain Road, Newry
Pine Lodge Reserve
Llowalong Road, Stratford
Port Albert Racecourse and Recreation Reserve
Port Albert - Tarraville Road, Port Albert
Rosedale Racecourse Reserve
10 Evergreen Road, Rosedale
Rosedale Recreation Reserve
Moore Street, Rosedale
Seaspray Foreshore Reserve
Corner Futcher Street and Shoreline Drive, Seaspray
Seaton Hall and Recreation Reserve
1043 Main Street, Seaton
Stradbroke Recreation Reserve and Hall
4971 South Gippsland Highway, Stradbroke
Stratford Recreation Reserve
Wellsford Street, Stratford
Tarraville Recreation Reserve
9 Bridge Street, Tarraville
Won Wron Recreation Reserve
4706 Hyland Hwy, Won Wron
Woodside Recreation Reserve
4-18 High Street, Woodside
Yarram Recreation Reserve
50 Railway Avenue, Yarram
No items found.
No items found.

Citizen of the Year Winners

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

Young Citizen of the Year Winners

2020: Alex Nicholls

2019: Tilly Korbman

2018: Thomas Crosbie

2017: Wyatt Kilgower

2016: Sarah Jeffery

2015: Benji Scarfo

2014: John Molden

2013: Not Awarded

2012: Nellie Hunt

2011: Thomas Haymes

2010: Melissa Taylor

2009: Anita Heath

2008: Amanda Read

2007: Narelle Hahn

2006: Victoria Triantafyllou

2005: Laura Moore

2004: Michael Bruns and Anna Melville

2003: Steven Richards

2002: Not Awarded

2001: Fional Clyne and Crystal Davies

Community Group of the Year Winners

2020: Sale City Band

2019: Stratford Victoria Sister Cities Committee

2018: Sale to Sea Inc.

2017: Sale Central Rotary Club

2016: Lake Glenmaggie Community Representative Group Inc.

2015: Rosedale Chamber of Commerce

2014: The Five Star Project

2013: Heyfield Community Resource Centre

2012: Not Awarded

2011: Yarram Secondary College 'Emergency Expo'

2010: Helga's Project for Kids and Wurruk Harmony Group

2009: Woodside and District Football Netball Club

2008: Sale Cancer Council Unit

2007: Sale Baptist Church Youth Group

2006: Kingsway Community Care

2005: Not Awarded

2004: Central Gippsland Branch of the RSPCA

2003: Maffra Rotary Club

2002: Not Awarded

2001: Not Awarded

Community Event of the Year Winners

2020: Annual Primary School Twilight Soccer Tournament

2019: Yarram Centenary of Flight Airshow

2018: Heyfield Food and Wine Festival

2017: Seaspray Centenary Celebrations

2016: Stratford - Saluting our Heritage (Stratford Cemetery Trust)

2015: Gippsland Vehicle Collection's Tenth Birthday Celebrations

2014: Gippsland Branch of the Mountain Cattleman's Association of Victoria

2013: Dancing with our Stars

2012: International Winter Festival

2011: St. Thomas Primary School

2010: Lions International District Convention - Hosted by Stratford Lions Club

2009: Wellington 'Relay for Life' Event

2008: Werna Lidi Festival

2007: Gippsland Vehicle Collection Grand Opening

2006: Wellington 'Relay for Life' Event

2005: Not Awarded

2004: Stratford Victoria Sister Cities

2003: Stratford Shakespeare Association

2002: Not Awarded

2001: Not Awarded

*In 2004 a Specialised Event of the Year was awarded to the Heyfield and District Vintage Machinery Group, the 9th National Historical Machinery Association Rally - Heyfield.

No items found.
No items found.
No items found.

2020 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2019 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2018 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2017 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2016 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2015 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

2014 Minutes and Agendas

No items found.

2020: Michael Page

2019: Laurie Smyth

2018: Steve Pendrick

2017: Mark Thorpe

2016: Andrew Bedggood

2015: David Harrington

2014: Peter Donovan

2013: Jim Feltis

2012: Peter Vranek

2011: Jessie Walker

2010: Pat Cameron

2009: Stan Alcock and Dr Ali Khan

2008: Ian Kennedy

2007: Gillian Mayhew

2006: Maureen Beha

2005: Ronald Hewitt

2004: Ben Davies

2003: Heather Stewart

2002: Not Awarded

2001: Louise Dugan

*In 2004 a Wellington Special Award for Exceptional Service to the Heyfield Community was presented to Vern Scott.

Was this page helpful?
Thank you! Your feedback has been successfully sent.
There was an ERROR, please try again.
Page last updated:
Wednesday, December 11, 2019
Contact Us
Wellington Shire Council
After Hours Emergency
Service Centres
Sale Service Centre
18 Desailly Street (PO Box 506)
Sale VIC 3850
Operating Hours
Monday to Friday 8.30am - 5.00pm
Yarram Service Centre
156 Grant Street
Yarram VIC 3971
Operating Hours
Monday, Tuesday, Thursday, Friday 10.00am - 2.00pm (Closed Wednesday)
Official website of Wellington Shire Council © 2020.
Wellington Shire Council acknowledges the Gunaikurnai People as the traditional owners of the land that is now Wellington Shire.